Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

McLean, Peter

View print friendly version

Personal


Birth Date: September 1837 (Glasgow, Scotland)

Death Date: 10 December 1924 (Brisbane, Queensland, Australia)

Parents: Alexander McLean and Janet Louisa (nee McGown)

Family: Helen Learmouth at Linlithgow, Scotland, 3 sons

Education: Glasgow Normal school

Religion: Congregationalist

Career

Inspector, Crown Lands Commission, 1883; Under-Secretary, Queensland Department of Agriculture, 1887 to 1899; Agricultural Advisor, Department of Agriculture, 1899 to 1904; Director, Agricultural Bank, 1906 to 1916; Founder, Wyreema condensed milk factor


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly NONE Logan 9 May 1876 17 Aug 1883

Parliamentary Service

Description From To
Secretary for Public Lands and Mines 7 Dec 1878 21 Jan 1879

Additional Information

Notes: Vice-President, Brisbane Temperance Council

Sources: Image courtesy of John Oxley Library, State Library of Queensland, Neg: 57853; Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)