Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Dash, Hon John

View print friendly version

Personal


Birth Date: 31 October 1882 (Blackall, Queensland, Australia)

Death Date: 1 January 1952 (Brisbane, Queensland, Australia)

Parents: John Dash and Margaret (nee Mahoney)

Family: Violet Alone on 13 February 1911, 3 daughters

Education: Blackall State School

Religion: Roman Catholic

Career

President, Queensland Australian Workers Union, 1925; Organiser and District Secretary, Australian Workers Union, Townsville, 1912 to 1920; Northern Organiser, Amalgamated Workers Association, 1911; Secretary and Organiser, North Queensland Western Workers Association (Cloncurry District), 1910; Secretary, Western Workers Association, 1909; Miner, Mt Elliott; Secretary, Miners Union; Stockman, Fort Constantine Station

Party Positions:

  1. (ALP) Member, Queensland Central Executive, 1915 - 1916
  2. (ALP) Delegate, Labor-in-Politics convention, 1918 - 1932
  3. (ALP) Member, Queensland Central Executive, 1924 - 1927
  4. (ALP) Delegate, Queensland Central Executive, 1932 - 1939


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly ALP Mundingburra 9 Oct 1920 15 Apr 1944 Did not contest

Parliamentary Service

Description From To
Minister for Transport 17 Jun 1932 4 Aug 1939

Additional Information

Notes: In the seven years he was a minister, he was responsible for only three pieces of legislation being introduced. Mr Dash was given a state funeral which was held on 2 Jan 1952 at St Stephen's Cathedral in Brisbane

Sources: Queensland Parliamentary Debates, Motion of Condolence, Second session of the 32nd Parliament, Vol. 203, 11 Mar 1952, pp. 4-5 (Brisbane, Qld: Government Printers); Queensland Government Gazette, Vol. CLXXIX, 2 Jan 1942, No. 1, pp. 1-2; Moles, I., A majority of one: Ttom Aikens and Independent politics in Townsville, pp. 93, 98, 130-131 (Brisbane, Qld: University of Queensland Press, 1979); Nairn, B. and Serle, G., Autralian Dictionary of Biography, Volume 8: 1891-1939, Cl-Gib, pp. 213-214 (Melbourne, Vic: Melbourne University Press) 

[Last Modified: Tuesday, 27 June 2017]