Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Lovejoy, William

View print friendly version

Personal


Birth Date: 8 March 1849 (Cranford, Middlesex, England)

Death Date: 27 August 1913 (Dalby, Queensland, Australia)

Parents: Thamas Lovejoy and Mary (nee Palmer)

Family: Annie Wockner on 30 September 1878, 11 sons, 1 daughter

Religion: Church of England

Career

Station hand, Eton Vale; Carrier, Etheridge Gold Field and Palmer; Took up selection at Meringandan; Built hotels at Meringanda, Toowoomba and Goonbungee

Local Government Service: 1903 Member Rosalie Shire Council


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly OPP Aubigny 29 Apr 1893 18 Jul 1894

Additional Information

Notes: Interests included horse racing and sport

Sources: Image sourced from The Queenslander, 30 Sep 1893; Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)

[Last Modified: Tuesday, 22 August 2017]