Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Bourke, Anthony James (Tony)

View print friendly version

Personal


Birth Date: 30 July 1941 (Nundah, Brisbane, Queensland, Australia)

Parents: Michael Alfonsus Bourke and Margaret Ruth (nee Morris)

Family: Mary Agnes McNamara on 10 May 1970, 2 sons, 1 daughter

Education: St Patrick's College, Shorncliffe; Diploma of Pharmacy, University of Queensland, graduating in 1958; Bachelor of Arts, majoring in History and Geography

Religion: Roman Catholic

Career

Pharmacy owner, Bridge Street, Toowoomba, 1984-2002; Real estate agent, Rogers and Joseph, Toowoomba, from 1981; Pharmacist, Toowoomba 1970-1978; Pharmacist, London, 1966-1969; Pharmacist, Brisbane, 1959-1966

Party Positions:

  1. (LIB) Secretary, Joint Government Parties, Apr 1979 - Nov 1980

Local Government Service: Mayor of Toowoomba, 1997-2000; Alderman, Toowoomba City Council, 1976-1988; Chairman, Health and Recreation Committee, Toowoomba City Council, from Apr 1979


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly LIB Lockyer 16 Oct 1976 29 Nov 1980 By-election

Additional Information

Sources: Image sourced from the collection of the Queensland Parliamentary Library and Research Service; Waterson, DB and John Arnold, Biographical Register of the Queensland Parliament: 1930-1980, (Canberra: ANU Press, 1982)

[Last Modified: Wednesday, 21 June 2017]