Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Allan, James

View print friendly version

Personal


Birth Date: 20 December 1856 (Airdrie, Scotland)

Death Date: 26 January 1938 (Brisbane, Queensland, Australia)

Parents: Robert Allan and Mary (nee Hodge)

Family: Elizabeth Stark on 4 June 1885, 2 sons, 2 daughters

Education: Athenaeum Public School; Andersonian University, Glasgow, Scotland

Religion: Presbyterian

Career

Apprentice draper, Daley & Co., Glasgow prior to arriving in Australia in 1879; Assistant, D.L. Brown & Co.; Co-founder of Allan & Stark Brisbane Drapers, 1882

Local Government Service: Alderman, South Brisbane Municipal Council 1892-1895


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly MIN South Brisbane 2 Oct 1909 27 Apr 1912
Assembly MIN Kurilpa 27 Apr 1912 22 May 1915

Additional Information

Notes: Member, Brisbane Drapers' Association; Member, Rotary Club; Member, Committee of Management of the Brisbane Hospital 1914

Publications: A Holiday Ramble in New Zealand (Brisbane, 1914)

Sources: Image sourced from The Queenslander, 3 Apr 1915; Hughes, Colin A and BD Graham, Voting for the Queensland Legislative Assembly 1890-1964, (Canberra: ANU, Department of Political Science, 1974); Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)

[Last Modified: Monday, 16 November 2015]