Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Booker, Charles Joseph

View print friendly version

Personal


Birth Date: 3 June 1865 (Maryborough, Queensland, Australia)

Death Date: 4 June 1925 (Warra, Queensland, Australia)

Parents: C. E. S. Booker and Margaret

Family: Jessie Jane Carter in 1891 in Sydney, 1 son

Education: Ipswich Grammar School

Religion: Church of England

Career

Director, Walkers Ltd. Engineers, Maryborough

Local Government Service: Member, Perry Shire Council


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly MIN Maryborough 2 Oct 1909 27 Apr 1912
Assembly LIB Wide Bay 27 Apr 1912 16 Mar 1918

Additional Information

Notes: Member, Wide Bay Pastoral and Agricultural Association

Sources: Image courtesy of John Oxley Library, State Library of Queensland, Neg:5516; Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001); Hughes, Colin A and BD Graham, Voting for the Queensland Legislative Assembly 1890-1964, (Canberra: ANU, Department of Political Science, 1974)

[Last Modified: Wednesday, 21 June 2017]