Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Frawley, Desmond John (Des)

View print friendly version

Personal


Birth Date: 23 September 1924 (Brisbane, Queensland, Australia)

Death Date: 23 May 1996 (Queensland, Australia)

Parents: Stanley John Frawley and Alice Mary (nee Campbell)

Family: Laurel Irene Orford on 9 December 1944, 3 sons

Education: Virginia State School; St Columban's College; Brisbane Grammar School

Religion: Roman Catholic

Career

Company owner, Frawley Motors, from 1967; Lift mechanic, Otis Elevator Co Brisbane; Worker, Snowy Mountains Scheme, 1956

Local Government Service: Alderman, Redcliffe City Council, 1967 to 1972

Military Service: RAAF, 1942 to 1946


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly CN Murrumba 27 May 1972 12 Nov 1977
Assembly CN Caboolture 12 Nov 1977 22 Oct 1983 Did not contest

Additional Information

Notes: Life Member, Queensland Amateur Athletics Association; Member, Redcliffe Trotting Club; Patron, Queensland Veterans Athletics Association; Queensland decathlon champion, 1949 to 1952; Queensland pentathlon champion, 1951 to 1952

Sources: Image sourced from the collection of the Queensland Parliamentary Library and Research Service; Dawson, Archie, Points and Politics: A History of the Electrical Trades Union of Queensland, Edited by Denis Murphy (Colonial Press, 1977); Peninsula Post, 'Man of commitment to sport', 30 May 1996; Redcliffe Bayside Herald, 'Des headed the field', 5 June 1996

[Last Modified: Tuesday, 4 July 2017]