Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Wallace, George Walter Gordon (Watty)

View print friendly version

Personal


Birth Date: 16 January 1900 (Queensland, Australia)

Death Date: 12 October 1964 (Cairns, Queensland, Australia)

Parents: Charles Wallace and Minnie (nee Collins)

Family: (2) Alice Mary Kiefel on 10 June 1937, 3 stepsons, 1 stepdaughter, (1) Lilian May Clark on 7 December 1920 (dec 1936), 1 son

Education: Mareeba and Chillagoe primary schools, North Queensland

Religion: Presbyterian

Career

Canecutter, Gordonvale; Slaughterman, Gordonvale and Cairns; Shopman, Wrotham Park Butchery, Cairns; Shop owner and butcher, Brenda Street Butcher, Cairns; Meatworker, Queerah Meat Works, South Cairns; Representative, Cairns retail butchers, Queensland Meat Industries Employees Union

Party Positions:

  1. (ALP) Member, Cairns Branch of the ALP (20 years)

Local Government Service: Alderman, Cairns City Council, 1949 to 1956

Military Service: Great War: Served 1st Australian Imperial Forces, 1916 to 1918, 21 Machine Gun Company, 7 Machine Gun Company, France


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly ALP Cairns 19 May 1956 12 Oct 1964 Died in Office

Additional Information

Notes: Great War: Served with the 1st Australian Imperial Forces between 1916 and 1918. Although he was only 16 at the time, his mother signed the necessary paperwork in which he stated that his age was 18. He joined 21st Machine Gun Company and fought in France and Belgium. Member, Cairns Harbour Board from 1952 to 1956. Secretary, Australian Meat Industry Employees Union at Cairns and was closely associated with the Cairns and District Trades and Labour Council. Interests included fishing

Sources: Image courtesy of the John Oxley Library, State Library of Queensland, Image: 704259-s0252-0012; Waterson, DB and John Arnold, Biographical Register of the Queensland Parliament: 1930-1980, (Canberra: ANU Press, 1982)

[Last Modified: Monday, 22 October 2018]