Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

MacGroarty, Neil Francis

View print friendly version

Personal


Birth Date: 1 May 1888 (Brisbane, Queensland, Australia)

Death Date: 10 August 1971 (South Brisbane, Queensland, Australia)

Parents: Daniel Cannon MacGroarty and Anna Maria (nee Kearney)

Family: Doreen Mary Joseph on 21 December 1929 in Brisbane, 2 sons, 2 daughters

Education: Christian Brothers' College; Attended Nudgee College

Religion: Roman Catholic

Career

Solicitor, Queensland, 1911; Received the 'call to bar', 1919


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly CPNP South Brisbane 11 May 1929 11 Jun 1932

Parliamentary Service

Description From To
Attorney General 21 May 1929 17 Jun 1932

Additional Information

Notes: Member, the Johnsonian Club; President, Queensland Irish Association, 1924 to 1932; President, Old Boys' Association

Sources: Image courtesy of John Oxley Library, State Library of Queensland, Neg: 36125

[Last Modified: Tuesday, 22 August 2017]