Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Gunn, William Morrison (Bill)

View print friendly version

Personal


Birth Date: 19 April 1895 (Mackay, Queensland, Australia)

Death Date: 9 April 1970 (Manly, Brisbane, Queensland, Australia)

Parents: William Gunn and Mary (nee McLeod)

Family: Edith Annie Curtis on 29 October 1921, 1 son, 1 daughter

Education: Educated in Brisbane, Gympie and Laidley

Religion: Presbyterian

Career

Grocer, Wynnum

Official Awards: Awarded a Distinguished Service Order (DSO) for his actions in the War

Military Service: Soldier, 1st Australian Imperial Force, 2nd Australian Light Horse, Aug 1914 to Sep 1917


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly ALP Wynnum 15 Apr 1944 28 May 1966 Did not contest

Additional Information

Notes: Interests included bowling; Chairman, Wynnum Ambulance Committee; Member, Wynnum Bowling Club

Sources: Image courtesy of John Oxley Library, State Library of Queensland, Neg: 817271; Waterson, DB and John Arnold, Biographical Register of the Queensland Parliament: 1930-1980, (Canberra: ANU Press, 1982); Alexander, Joseph A, Who's Who in Australia, (Melbourne, Colorgravure Publications, 1965); Lack, Clem, Three Decades of Queensland Political History, 1929-1960 (Brisbane: Government Printer, 1962)

[Last Modified: Tuesday, 25 July 2017]