Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Kelso, William

View print friendly version

Personal


Birth Date: 1872 (Busby, Scotland, England)

Death Date: 2 January 1956 (Nundah, Queensland, Australia)

Parents: John Kelso and Catherine (nee Marshall)

Family: Elizabeth Freeman in Brisbane on 3 October 1900, 1 son, 1 daughter

Education: Attended Normal School and Brisbane Grammar School

Religion: Presbyterian

Career

Clerk and manager, City and Suburban Building Society; Public accountant, Nundah; Secretary, Brisbane Municipal Union; Conveyancer for the Supreme Court


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly UAP Nundah 12 May 1923 7 May 1926
Assembly CPNP Nundah 8 May 1926 11 Jun 1932

Additional Information

Notes: Fellow, Australian Institute of Secretaries

Sources: Image sourced from C Lack, Three decades of Queensland political history, 1929-1960 (1962); Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)

[Last Modified: Friday, 28 July 2017]