Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Stumm, Jacob

View print friendly version

Personal


Birth Date: 26 August 1853 (Frankfurt-on-Main, Germany)

Death Date: 23 January 1921 (Gympie, Queensland, Australia)

Parents: Carl Stumm and Ann Sybilla (nee Streisk)

Family: Margaret Pride on 17 April 1878, 5 sons, 5 daughters

Education: Toowoomba State School

Religion: Church of England

Career

Article clerk to EBC Corser, Gympie, from 1868; Solicitor in Maryborough; Worked for Walkers' Foundry, and Graham and Gatacre; Reporter, Gympie Times; Purchased Gympie Times in partnership in 1880, editor until 1913; Director, Wide Bay Co-operative Dairy Company and a number of mining interests


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly MIN Gympie 10 Mar 1896 1 Mar 1899

Other Seats: Member of the House of Representatives (Federal), Liberal, LILLEY, Qld, 31 May 1913 to 26 Mar 1917

Additional Information

Notes: Member, Gympie Turf Club, Fire and Ambulance Brigades and the Manchester Unity Independent Order of Oddfellows

Sources: Image courtesy of National Library of Australia, Neg: nla.obj-136725866; Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)

[Last Modified: Tuesday, 22 August 2017]