Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

McDonnell, Francis (Frank)

View print friendly version

Personal


Birth Date: 24 January 1863 (Ennis, County Clare, Ireland)

Death Date: 26 November 1928 (Brisbane, Queensland, Australia)

Parents: James McDonnell and Elizabeth (nee Bradish)

Family: Mary Heffernan on 31 December 1890 in Brisbane, 4 sons, 3 daughters

Education: Ennis Christian Brothers School

Religion: Roman Catholic

Career

Draper; established McDonnell and East, 1901; Organiser, Shop Assistants Early Closing Union; Member, Queensland University Senate, 1910 to 1922; Secretary, Queensland Parliamentary Labor Party; Director, Hibernian Newspaper Co, 'Catholic Advocate'


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly ALP Fortitude Valley 21 Mar 1896 18 May 1907
Council NONE Legislative Council 3 Jul 1907 23 Mar 1922 Council Abolished

Additional Information

Notes: Trustee, Trades Hall

Sources: Image courtesy of John Oxley Library, State Library of Queensland, Neg: 86881; Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)