Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Hill, Charles Lumley

View print friendly version

Personal


Birth Date: 1840 (Tickhill Castle, Yorkshire, England)

Death Date: 28 October 1909 (Esk, Queensland, Australia)

Parents: Charles John Hill and Frances Charlotte Arabella (nee Lumley)

Family: Edith Maud Talyor Harris on 24 July 1904

Education: Rossall School; Pembroke College, Oxford

Religion: Church of England

Career

Pastoral experience Woolundunga, SA; Manager Northampton Downs, Queensland 1864; Helped form Isis Downs, Ruthyen, Albibah stations; Owned Westlands, Rosebrook, Avington and Thornleigh; Formed Lissadell, WA, 1882; Overlanded cattle, 1884; Purchased Durundur, 1901; Director Royal Bank of Queensland


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly NONE Gregory 14 Nov 1878 20 Feb 1882
Assembly NONE Cook 16 Sep 1885 26 May 1888

Additional Information

Sources: Image sourced from Queenslander, 6 November 1909, p 13; Australian Dictionary of Biography Online edition; Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)

[Last Modified: Wednesday, 26 July 2017]