Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Logan, George Andrew

View print friendly version

Personal


Birth Date: 13 August 1884 (Rosewood, Queensland, Australia)

Death Date: 25 November 1953 (Kingaroy, Queensland, Australia)

Parents: Whitmore Logan and Harriett (nee Josey)

Family: Ivy May Birtwhistle on 18 October 1913, 1 son, 2 daughters

Education: Educated in Ipswich

Religion: Presbyterian

Career

Farmer, Wondai estate, Mondure; Joined Queensland Agricultural Bank, 1929 and worked in Gayndah, Rockhampton, Ipswich and Kingaroy


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly CPNP Lockyer 9 Oct 1920 11 May 1929

Additional Information

Sources: Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)

[Last Modified: Tuesday, 8 August 2017]