Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Donnelly, John Burton

View print friendly version

Personal


Birth Date: 10 May 1885 (Ipswich, Queensland, Australia)

Death Date: 30 June 1956 (Brisbane, Queensland, Australia)

Parents: John Donnelly and Louise Bridget (nee Lachetelle)

Family: (2) Bridget Theresa McIntosh in 1946, (1) Eileen Cecelia Crance in 1918

Religion: Roman Catholic

Career

Dentist, Wynnum, 1922 to 1935

Party Positions:

  1. (ALP) Vice-President, Oxley Federal Labor Executive
  2. (ALP) Foundation member, Manly branch of the Australian Labor Party
  3. (ALP) President, Wynnum executive of the Australian Labor Party

Military Service: Enlisted in Aug 1914. Served 1st AIF, 2nd Light Horse Infantry in Gallipoli; Later transferred to the Camel Corps and served in Palestine, and finally to AAMC (Dental Services); He was a captain when he returned to Australia in Dec 1918


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly ALP Wynnum 11 May 1935 2 Apr 1938

Additional Information

Notes: President, Dental Officers Association, 10 years; President, School Dental Inspectors Association; Foundation Member, Wynnum Buffalos Lodge

Sources: Image courtesy of John Oxley Library, State Library of Queensland, Neg: 702692-19141017-s0024-0010

[Last Modified: Tuesday, 27 June 2017]