Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Latter, Michael Ross

View print friendly version

Personal


Birth Date: 5 June 1982 (Brisbane, Queensland, Australia)

Parents: Ross Ivan Latter and Rau Aroha (nee King)

Family: Jayne on 7 September 2007, 1 son, 1 daughter

Education: Mt Warren Park State School: Windaroo High School

Career

Prior to election Property Officer/Project Manager, Paralegal, Law Clerk

Local Government Service: Brisbane City Council, Pittwater Shire Council


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly LNP Waterford 24 Mar 2012 30 Jan 2015

Speeches: Inaugural | All Speeches

Parliamentary Service

Description From To
Member, Education and Innovation Committee 18 May 2012 6 Jan 2015

Additional Information

Sources: Image sourced from the collection of Queensland Parliamentary Library and Research Service

[Last Modified: Monday, 7 August 2017]