Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Taylor, Dr William Frederick

View print friendly version

Personal


Birth Date: 23 April 1840 (London, England)

Death Date: 29 June 1927 (Brisbane, Queensland, Australia)

Parents: Joseph Taylor and Hannah (nee Lambert)

Family: Isabella Graham in October 1973 in Clermont, 2 sons, 3 daughters

Education: Kingston Grammar School, Canada; MD, Queens University, Kingston

Religion: Church of England

Career

Licentiate of the Apothecaries Society, London; Member, Royal College of Surgeons, England; Royal medical officer, Sydney, 1876-1882; Migrant doctor, aboard the 'Roma', the 'Dorunda' and the 'Duke of Buckingham' ships; Surgeon, Brisbane General Hospital; President, Queensland branch British Medical Association; Member, Royal Commission of the University of Queensland, 1891


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Council NONE Legislative Council 17 Apr 1886 23 Mar 1922 Council Abolished

Parliamentary Service

Description From To
Chairman of Committees 30 Sep 1913 16 Nov 1920

Additional Information

Notes: Member, Central Board of Health, the Medical Board of Queensland, and the Queensland Medical Defence Society. Secretary, Royal Colonial Institute. President, Royal Society of Queensland

Sources: Image courtesy of John Oxley Library, State Library of Queensland, Neg:135461; Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)

[Last Modified: Wednesday, 19 July 2017]