Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Dunworth, David Anthony

View print friendly version

Personal


Birth Date: 29 August 1946 (Brisbane, Queensland, Australia)

Parents: Robert Aloysius Dunworth and Vera May (nee Hall)

Family: Maris Anne McShane on 3 January 1975, 2 sons, 3 daughters

Education: St Thomas Aquinas Convent, St Lucia; St Joseph's College, Gregory Terrace; University of Queensland ; Brisbane TAFE College, 1965 to 1966

Religion: Roman Catholic

Relationship to Politician: Brother in law of Angus Innes, former member Sherwood; related to Samuel Grimes, former member for Oxley

Career

Director of development and investment company, 1987 to 1990; Real estate agent/auctioneer/valuer, 1971 to 1986; Commonwealth public servant, 1967 to 1970; Director, Ray White Real Estate

Party Positions:

  1. (LIB) Member, Nicklin and Sherwood branches
  2. (LIB) Member, Finance Committee


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly LIB Sherwood 28 Jul 1990 19 Sep 1992

Parliamentary Service

Description From To
Liberal Party Spokesman on Environment and Heritage; and Police 21 Aug 1990 19 Sep 1992

Additional Information

Notes: Interests include wilderness areas, travel, music, reading and sport in general. Australian Rugby Union Representative, 1971 to 1976

Sources: Image sourced from the collection of the Queensland Parliamentary Library and Research Service; Queensland Parliamentary Library, Queensland Parliamentary Handbook, Brisbane, 1991

[Last Modified: Tuesday, 27 June 2017]