Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Skinner, Alexander James

View print friendly version

Personal


Birth Date: 2 November 1910 (Boonah, Queensland, Australia)

Death Date: 3 October 1968 (Ipswich, Queensland, Australia)

Parents: William Skinner and Fanny Elizabeth (nee Thomas)

Family: Camilla Catherine Marjorie Archer on 5 January 1935, 3 daughters

Education: Boonah State School; Ipswich State School

Religion: Church of England

Career

Apprentice, then fitter and turner, Ipswich Railway Workshops; Costs clerk, Main Roads Department, 1957


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly ALP Somerset 7 Mar 1953 26 Apr 1957
Assembly QLP Somerset 26 Apr 1957 3 Aug 1957

Additional Information

Notes: Member, Amalgamated Engineering Union; Delegate and Selector, Royal Queensland Bowling Association Council; Secretary, West Moreton Bowling Association, 1957 to 1968

Sources: Waterson, DB and John Arnold, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1930-1980, (Canberra: ANU Press, 1982)

[Last Modified: Tuesday, 1 August 2017]