Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Corser, Edward Bernard Cresset

View print friendly version

Personal


Birth Date: 1852 (Upton Cresset, Shropshire, England)

Death Date: 31 July 1928 (Maryborough, Queensland, Australia)

Parents: Edward Corser and Charlotte (nee Towell)

Family: Mary Jane Stewart Brown on 15 May 1877, 5 sons, 1 daughter

Education: Worcester

Religion: Roman Catholic

Relationship to Politician: Father of Bernard Corser (Member for Burnett 1912-1928), in Parliament simultaneously

Career

Bank Officer, Commercial Banking Company of Sydney, Brisbane, Maryborough and Goyridah, 1867-1871; Founder, wine, spirit and mercantile business, Maryborough, 1872; Director, Maryborough Co-Operative Dairy Company


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly MIN Maryborough 12 Oct 1909 22 May 1915

Other Seats: Member of the House of Representatives (Federal), WIDE BAY, Qld, 11 Dec 1915 to 31 Jul 1928

Additional Information

Notes: Member, Burrum Divisional Board. Member, Maryborough Chamber of Commerce. Member, Maryborough Fire Brigade. Member, Maryborough Town Building Society. Member, Western Railway Association. Member, Maryborough Hospital and Harbour Boards

Sources: Image courtesy of the National Library of Australia, Image No: 3683646; Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001); Hughes, Colin A and BD Graham, Voting for the Queensland Legislative Assembly 1890-1964, (Canberra: ANU, Department of Political Science, 1974)