Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

O'Donnell, Eugene Christopher

View print friendly version

Personal


Birth Date: 28 November 1913 (Bathurst, New South Wales, Australia)

Death Date: 16 August 1982 (Brisbane, Queensland, Australia)

Parents: Michael Patrick O'Donnell and Mary (nee Scanlon)

Family: Emily Conlon on 10 August 1936, 1 son, 1 daughter

Education: St Lawrence's College, Brisbane; Teachers College, Brisbane

Religion: Roman Catholic

Career

Assistant teacher, Carina and Eagle Junction; Schoolteacher; Principal teacher, Cherbourg, Mooga, Plainby and Capella

Party Positions:

  1. (ALP) Held all executive positions, Capella Branch
  2. (ALP) Executive Electorate Committee, Barcoo and Belyando
  3. (ALP) Delegate, State ALP Convention, 1962 - 1972


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly ALP Barcoo 1 Jul 1961 27 May 1972 By-election
Assembly ALP Belyando 27 May 1972 7 Dec 1974 Did not contest

Additional Information

Notes: Branch Secretary, Queensland Red Cross (Capella); Patron, Capella Football Club; President and Executive Committee Member, Emerald Town Bank; Patron and delegate, Queensland Bands Association, Emerald Town Band; Blackall representative, Queensland Ambulance Transport Brigade; Holder of all executive positions, Capella Cricket Club; President and Secretary, Leichhardt Rugby League; President and Vice-President, Leichhardt Cricket Association; President and Executive Committee, Capella Racing Club

Sources: Waterson, DB and John Arnold, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1930-1980, (Canberra: ANU Press, 1982)

[Last Modified: Wednesday, 30 August 2017]