Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Bigge, Francis Edward

View print friendly version

Personal


Birth Date: 1820 (Little Benton, Northumberland, England)

Death Date: 3 December 1915 (Torquay, England)

Parents: Thomas Hanway Bigge and Charlotte (nee Scott)

Family: Elizabeth Ord in Leicestershire in 1859

Education: Royal Naval College, Portsmouth

Religion: Church of England

Career

Established and operated Mount Brisbane Station and Mount Esk Station, 1840 to 1849

Military Service: Midshipman to the 50-gun frigate HMS Barham and Mediterranean fleet, 1835 to 1839


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Council NONE Legislative Council 1 May 1860 16 May 1873

Other Seats: Elective member of the Legislative Council of New South Wales, 1843 to 1856; Appointed to the Legislative Council of New South Wales, 1 September 1851 to 31 December 1852

Additional Information

Notes: Bigge championed the early development of Cleveland and the push for Cleveland Point to become the major port of entry for Moreton Bay. This debate was lost to Brisbane when it was declared a warehousing port in 1849. He had a vision for Cleveland and was instrumental in building roads connecting Cleveland with Brisbane and Ipswich. While in the Legislative Council of New South Wales, Bigge supported the separation of Queensland from New South Wales

Sources: Waterson, DB, Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001); The Times, 6 December 1915

[Last Modified: Wednesday, 14 June 2017]