Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Collins, Robert Martin

View print friendly version

Personal


Birth Date: 17 December 1843 (Sydney, New South Wales, Australia)

Death Date: 18 August 1913 (Tamrookum Station, Queensland, Australia)

Parents: John Collins and Anne (nee Martin)

Family: Arabella Clotilda Smyth in Ireland on 13 February 1879, 1 son, 6 daughters

Education: Mr Castles' Calder House School, Sydney

Religion: Church of England

Career

Worked with father on Coopers' Creek Waterton Station in 1861; Formed Westgrove Station on Dawson River with father and brother (William Collins), 1862; Grazier on Morney Plains, Whitula on Coopers' Creek and North Leonard in W Queensland; Manager, Tamrookum Station and Alexandria Station, NT; Director, Moreheads Ltd., Queensland Meat Export Co.; Participated with brother in the formation of the North Australian Pastoral Co, 1877


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly IND Albert 21 Mar 1896 18 Mar 1899
Council MIN Legislative Council 14 Jun 1913 18 Aug 1913 Died in office

Additional Information

Notes: Member, Select Committee appointed by Parliament to report on the 'brands' system; President, Royal Geographical Society, Queensland; One of the founders of the national park system in Queensland. From the 1880s he campaigned for the reservation of the McPherson Range south of his property and whilst only partially successful in his lifetime, he awakened public interest in the concept and persuaded the government to legislate for such reservations

Sources: Image courtesy of the John Oxley Library, State Library of Queensland, Neg: 68035; Australian Dictionary of Biography - Online Edition; Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)