Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Annand, James Douglas

View print friendly version

Personal


Birth Date: 21 January 1875 (Ipswich, Queensland, Australia)

Death Date: 7 August 1952 (Brisbane, Queensland, Australia)

Parents: James Annand and Harriet (nee Gadsby)

Family: Isabella Julia Walker in Toowoomba on 17 March 1904, 1 son, 1 daughter

Education: North Toowoomba State School

Religion: Presbyterian

Career

Clerk with FA Primrose Stock and Station Agents; Partner in general store, 1903; Established Annand Brothers Universal Providers, 1923; Purchased grazing property near Hannahford, 1933; Partner in real estate business; President, Toowoomba Traders' Association; President, Local Authority Association of Queensland; President, Chamber of Commerce

Local Government Service: Alderman, Toowoomba City Council, 1921-1924; Mayor of Toowoomba, 1924-1930, 1933-1949, June to August 1952 (Died in office)


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly CP Toowoomba 11 May 1929 11 Jun 1932
Assembly CP East Toowoomba 18 Aug 1934 11 May 1935 By-election

Additional Information

Notes: President, Queensland Horticultural Society; Member, Queensland Club; President, Toowoomba Bowling Club; Longest serving Mayor of Toowoomba to date

Sources: Image courtesy of John Oxley Library, State Library of Queensland; Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)