Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Compigne, Alfred William

View print friendly version

Personal


Birth Date: 7 February 1818 (Gosford, Hampshire, England)

Death Date: 4 July 1909 (Brisbane, Queensland, Australia)

Parents: Alfred Compigne

Family: Jessie Collins on 1 June 1852, 2 sons, 1 daughter

Education: Legal education

Religion: Church of England

Career

Pursued pastoral pursuits, 1846 to 1860; Operated Nindooinbah, Merry Jerry and Dungongie stations; Joined the government service, 1870; Police magistrate, Gayndah, 1871 to 1872; Police magistrate, Tenningering, 1872 to 1874; Police magistrate, Blackall, 1875 to 1879; Police magistrate, Banana and Taroom, 1879 to 1883; Police magistrate, Beenleigh, 1883 to 1890; Police magistrate, Southport, 1890 to 1893


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Council NONE Legislative Council 1 May 1860 23 Apr 1864

Additional Information

Sources: Image courtesy of John Oxley Library, State Library of Queensland, Neg: 101316; Waterson, DB, Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001); Queenslander, 4 July 1911; Queenslander, 10 July 1909

[Last Modified: Monday, 12 June 2017]