Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Gately, Leo Francis

View print friendly version

Personal


Birth Date: 15 June 1937 (West Wyalong, New South Wales, Australia)

Parents: Patrick Leo Joseph Gately and Elenor Agnes (nee Barton)

Family: Helen Gallagher on 3 September 1960, 4 sons, 1 daughter

Education: St Mary's (Primary and Secondary); Cardiff Evening College, 1968; Meadowbank Technical College, 1976 to 1977; Certificate of Management, Newcastle Technical College, 1978 to 1979

Religion: Roman Catholic

Career

Police officer, NSW; Office manager/technical representative; Grazier; Racecourse manager; Bursar, North Rocks Deaf and Blind Children's Centre, New South Wales; Senior clerk of a nursing home; Owner/manager of a retail confectionary business, Tweed Heads; Invoice clerk/phone salesman, traveller/collector; Rural employee

Party Positions:

  1. (NP) Member, Government Party Committees: Public Works, Main Roads, Expo and Police; Transport; Employment, Training and Industrial Affairs; Corrective Services and Administrative Services
  2. (NP) Member, Government Party Committees: Treasury and Police; Transport, 1987

Local Government Service: Alderman, Newcastle City Council, 1971 to December 1973


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly NP Currumbin 1 Nov 1986 2 Dec 1989

Parliamentary Service

Description From To
Member, Select Committee of Privilege

Additional Information

Notes: Interests include tourism, national parks, swimming, tennis, golf and chess. Past President: Tweed Heads Branch, RSPCA and Tweed Heads Chamber of Commerce; Member, Coolangatta-Tweed Heads Rotary Club Country Member, Executive of the New South Wales Local Government Association

Sources: Image sourced from the collection of the Queensland Parliamentary Library and Research Service; The Courier-Mail, 'Cabbie fights to keep driving', 3 December 2010, p.23; Queensland Legislative Assembly, Parliamentary Debates (Hansard), Speech, 26 February 1987, p.361, V.304

[Last Modified: Wednesday, 12 July 2017]