Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Crawford, James

View print friendly version

Personal


Birth Date: 4 March 1870 (Woonona, New South Wales, Australia)

Death Date: 28 December 1916 (Clermont, Queensland, Australia)

Parents: James Crawford and Ellen (nee Simpson)

Family: Myra Clarke in 1905

Education: Woonona State School

Religion: Presbyterian

Career

Coalminer, Wollongong, 1883; Railway worker, Narrandera, 1888; Barrister and Solicitor, Clermont; Member, Royal Commission into the Mount Morgan disaster, 1908


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly ALP Fitzroy 2 Oct 1909 27 Apr 1912
Assembly MIN Mount Morgan 27 Apr 1912 22 May 1915

Additional Information

Notes: President, Otago Miners' Union; Vice-president, Australian Workers' Association, Cobar, New South Wales; Secretary, Fitzroy Miners' Union. Drowned in the Clermont floods, 1916

Sources: Image sourced The Queenslander, 13 January 1917, p.25; Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001); Hughes, Colin A and BD Graham, Voting for the Queensland Legislative Assembly 1890-1964, (Canberra: ANU, Department of Political Science, 1974)

[Last Modified: Wednesday, 14 June 2017]