Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Thomas, Lewis

View print friendly version

Personal


Birth Date: 20 November 1832 (Tanyrallt, North Cardiganshire, Wales)

Death Date: 16 February 1913 (Ipswich, Queensland, Australia)

Parents: Thomas Thomas and Mary (nee Hughes)

Family: Ann Morris on 8 July 1859 at Llanfihangel Geneu'r Glynn, 1 daughter

Religion: Congregationalist

Career

1842 woollen factory worker; 1855 lead miner Esgair and Bwlch Gwyn; 1856 coalminer; 1859 gold miner; Miner, Redbank coal mine; Railway tunnel contract; Tivoli Mine, failed; 1866 partnered with JM Thompson and opened Blackstone, Aberdare and Dinmore collieries; 1881 private railway


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly MIN Bundamba 13 May 1893 18 Mar 1899
Council NONE Legislative Council 5 Jul 1902 16 Feb 1913 Died in Office

Additional Information

Notes: Built Brynhyfryd Mansion at Ipswich, 1891. Trustee, Ipswich Girls' Grammar School. Organiser, Queensland Eisteddford, 1877

Sources: Image courtesy of John Oxley Library, State Library of Queensland, Neg:67008; Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001); Hughes, Colin A and BD Graham, Voting for the Queensland Legislative Assembly 1890-1964, (Canberra: ANU, Department of Political Science, 1974); Cribb, M B, 'Thomas, Lewis (1932-1913)', Australian Dictionary of Biography, V.6: 1851-1890, R-Z, Melbourne University Press, 1976, pp260-261