Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Smith, Robert Harrison

View print friendly version

Personal


Birth Date: 1848 (Castleblayney, County Monaghan, Ireland)

Death Date: 11 November 1911 (Toowong, Queensland, Australia)

Parents: John Smith and Mary (nee Monaghan)

Family: Ada Cecil Fulchier in 1889 at Sydney, 1 son, 1 daughter

Education: Queen's College, Belfast

Religion: Church of England

Career

Auctioneer

Military Service: Captain, Queensland Garrison Artillery


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly MIN Bowen 28 Apr 1888 11 Mar 1902
Council NONE Legislative Council 4 May 1904 11 Nov 1911 Died in Office

Additional Information

Sources: Imaged sourced from 'The Queenslander' 30 Sep 1893; Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001); Hughes, Colin A and BD Graham, Voting for the Queensland Legislative Assembly 1890-1964, (Canberra: ANU, Department of Political Science, 1974)