Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Brosnan, Michael Timothy

View print friendly version

Personal


Birth Date: 5 December 1907 (Winton, Queensland, Australia)

Death Date: 20 July 1966 (Stafford, Queensland, Australia)

Parents: Michael Brosnan and Edith Elizabeth (nee Kettle)

Family: Merle Isabel Adeline Cutlack on 18 January 1933, 1 son

Religion: Roman Catholic

Career

Licensee, Royal Mail Hotel, Tewantin, Queensland; Publican, South Australia; Licensee, Sunnybank Hotel, Brisbane; Licensee, Central Hotel, Townsville; Licensee, Carlton Hotel, Queen Street, Brisbane, 1950 to 1957; Organiser, Electrical Trades Union, 1944 to 1950; Electrical fitter and mechanic, Tramway Department, Brisbane City Council, 1928 to 1944; Apprentice electrical fitter and mechanic, Tramway Department, Brisbane City Council, 1928

Party Positions:

  1. (ALP) Member, ALP Industrial Groups Executive
  2. (ALP) Member, Queensland ALP Executive Committee, 1953 - 1956
  3. (ALP) Delegate, Queensland Central Executive, 1953 - 1956
  4. (ALP) Queensland delegate to the federal ALP conference, 1956


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly ALP Fortitude Valley 18 Nov 1950 26 Apr 1957 By-election
Assembly QLP Fortitude Valley 26 Apr 1957 3 Aug 1957

Parliamentary Service

Description From To
Delegate, General Conference of the Commonwealth Parliamentary Association, Ottawa, Canada Sep 1952

Additional Information

Notes: President, Electrical Trades Union (Queensland branch), 1950 to 1954; Queensland Delegate, ETU Federal Council. Representative of the ETU, Trades and Labour Council, the state ALP and the Trades Union Congress conference. He visited the USA as a sponsored 'industrialist' under the Smith-Mundt Act in 1952. Member: Valley Rugby League Club; Tattersall's Bowling Club; and the South Brisbane Sailing Club. At the 1952 Commonwealth Parliamentary Association general conference, Mr Brosnan had the unique honour of representing all Australian parliaments

Sources: Queensland Parliamentary Debates, Motion of Condolence, First session of the 38th Parliament, Vol. 243, 4 Aug 1966, pp. 20-24; Courier-Mail, 'Mr Mick Brosnan dies, 58', 21 July 1966; Waterson, DB and John Arnold, Biographical Register of the Queensland Parliament: 1930-1980, (Canberra: ANU Press, 1982); Dawson, Archie, Points and Politics: A History of the Electrical Trades Union of Queensland (Brisbane: Colonial Press, 1977) 

[Last Modified: Tuesday, 27 June 2017]