Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Taylor, John Russell

View print friendly version

Personal


Birth Date: 1908 (Wave Hill, Western Australia, Australia)

Death Date: 26 March 1961 (Brisbane, Queensland, Australia)

Parents: John Thomas Taylor and Edith (nee Russell)

Family: Edna Mary Waugh on 17 December 1938, 1 son, 1 daughter

Education: West Australian state schools

Religion: Presbyterian

Career

South-west Queensland shearer, until 1940; Elected South Queensland organiser of the Australian Workers Union; Worked as a union official in Roma, Injune, Surat and St George areas, resigning in 1944; Official in child welfare, swimming and boxing associations


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly ALP Maranoa 15 Apr 1944 29 Apr 1950
Assembly ALP Balonne 29 Apr 1950 3 Aug 1957

Additional Information

Notes: Vice-President, Wattles Rugby League Club. Tragically, he collapsed and died while attending the wedding of his daughter

Sources: Waterson, DB and John Arnold, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1930-1980, (Canberra: ANU Press, 1982)

[Last Modified: Wednesday, 19 July 2017]