Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Macpherson, Peter

View print friendly version

Personal


Birth Date: 29 March 1841 (Arbroath, Forfarshire, Scotland)

Death Date: 12 September 1913 (Brisbane, Queensland, Australia)

Parents: Donald Macpherson and Marion (nee Macpherson)

Family: Louisa Blanche Cooper in 1867, 3 sons, 4 daughters

Education: Arbroath and Alloa public schools, Scotland

Religion: Church of England

Career

Articled solicitor; Senior partner, Macpherson, Green & Macpherson


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Council NONE Legislative Council 1 Jul 1881 12 Sep 1913 Died in office

Parliamentary Service

Description From To
Chairman of Committees for Legislative Council 6 Aug 1907 12 Sep 1913

Additional Information

Sources: Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)