Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Plunkett, Thomas

View print friendly version

Personal


Birth Date: April 1840 (Arrigal, County Meath, Ireland)

Death Date: 2 September 1913 (Sandgate, Queensland, Australia)

Parents: John Plunkett and Catherine (nee Flood)

Family: Maria Ryan in Brisbane on 2 May 1866, 4 sons, 4 daughters

Education: Educated privately and at the local school

Religion: Roman Catholic

Relationship to Politician: Father of Thomas Flood Plunkett, Member for Albert 1929 to 1950 and Darlington 1950 to 1957

Career

Farmer,'Waterford', Logan, 1866; Acquired land at Tambourine and 2000 acres at Kerry and Logan Village, from 1870; Store keeper


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly MIN Albert 17 May 1888 21 Mar 1896
Assembly OPP Albert 18 Mar 1899 5 Feb 1908

Additional Information

Notes: Member, Colonists' Anti-Convention Bill League, campaigned against Federation, fearing economic domination by NSW and Victoria; President, Southport Horticultural Society

Sources: Image courtesy of John Oxley Library, State Library of Queensland, Neg: 21704

[Last Modified: Thursday, 31 August 2017]