Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Herbertson, Robert

View print friendly version

Personal


Birth Date: 1852 (Hobart, Tasmania, Australia)

Death Date: 1 March 1940 (Ormiston, Queensland, Australia)

Parents: Andrew Herbertson and Christiana (nee Stewart)

Family: Mary Hannah Brear in Clunes, Victoria, 2 sons, 2 daughters

Education: Educated by Father at Eureka Stockade

Religion: Church of England

Career

Miner: Maryborough, Bendigo, Dunolly and Creswick, 1869; Manager, Oakleigh Brick and Tile Works, Melbourne; Municipal Contractor, Melbourne; Hotel manager, Gladstone, 1880; Mining Speculator, Glassford Creek, Easton Boyne, Calliope, Raglan and Callide Fields

Local Government Service: Alderman and Mayor of Gladstone; Member, Calliope Shire Council


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly MIN Port Curtis 27 Aug 1904 4 Feb 1908
Assembly OPP Port Curtis 5 Feb 1908 2 Oct 1909

Additional Information

Sources: Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)

[Last Modified: Tuesday, 18 July 2017]