Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Beor, Henry Rogers

View print friendly version

Personal


Birth Date: 7 February 1846 (Swansea, Wales)

Death Date: 25 December 1880 (SS Rotorua, Tasman Sea)

Parents: Richard White Beor and Elizabeth (nee Jenkins)

Family: Marion Taylor on 12 April 1876 in Sydney

Education: Swansea and St Johns College, Cambridge (BA, 1868)

Religion: Church of England

Career

Called to the Bar at the Middle Temple, 1870. Arrived in Queensland, 1875 and admitted to the Bar in December; Admitted to the Vice-Admiralty Court of Queensland as advocate, March 1876; Appointed to Master of Titles, 1876; Appointed QC, 1880


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly NONE Bowen 23 Apr 1877 25 Dec 1880 By-election

Parliamentary Service

Description From To
Attorney-General 4 Jun 1880 25 Dec 1880

Additional Information

Sources: Image courtesy of John Oxley Library, State Library of Queensland, Neg:93935; Waterson, DB, Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001); Brisbane Courier, 30 December 1880 ; Bell, Jacqueline, 'Beor, Henry Rogers (1846-1880)', Australian Dictionary of Biography, V.3, Melbourne University Press, 1969, pp.147-148

[Last Modified: Wednesday, 14 June 2017]