Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Gardner, Harold Raymond OBE (Mick)

View print friendly version

Personal


Birth Date: 12 January 1899 (Sydney, New South Wales, Australia)

Death Date: 17 February 1981 (Rockhampton, Queensland, Australia)

Parents: Florence Jane Gardner

Family: Alice Rose Aitken on 14 February 1921 at Rockhampton

Education: North Rockhampton State School; Boys' Central School, Rockhampton; Mount Morgan State School

Religion: Roman Catholic

Career

Enlisted in the 42nd Battalion, 3rd Division from 1917 to 1918; Garage proprietor, Rockhampton, 1933 to 1946; Coach painter, Rockhampton railway workshops; seconded to the Australian Security Intelligence Organisation 1942 to 1947; Secretary, Coachmakers Union

Party Positions:

  1. (ALP) Secretary, Capricornia Federal Executive
  2. (ALP) Campaign Director for Mr J Larcombe, Rockhampton ALP, 1935
  3. (QLP) President, Rockhampton branch of the Queensland Labor Party, 1957

Official Awards: He was awarded an OBE in 1970

Local Government Service: Alderman, Rockhampton City Council from 1935 to 1979 (except WWII and 1956 to 1958); Mayor, Rockhampton City Council, 1953; Deputy Mayor, Rockhampton City Council

Military Service: Great War: He enlisted in November 1915 at age 16; Served in B. Coy, 42nd Battalion, 11th Brigade, 3rd Division AIF. Fought in France, saw action at Armentieres, Nov 1916; Wounded at Ploegsteert Wood Apr 1917, inva; Re-joined Battalion at Ypres in Sep 1917 and wounded again at Zonnebeke Lake 4 Oct 1917


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly ALP Rockhampton 19 May 1956 26 Apr 1957
Assembly QLP Rockhampton 26 Apr 1957 28 May 1960

Parliamentary Service

Description From To
ALP Whip 1957 1960

Additional Information

Notes: Mr Gardner won the seat of Rockhampton after the death of the former member, Mr James Larcombe. Mr Gardner was instrumental in bringing about an award to cover coach painters. Chairman, Rockhampton and District Regional Research and Promotion Bureau from 1962 to 1972 and was prominent in advocating the construction of the Fairbairn Dam; Member, Returned and Services League; Member, Rockhampton Legacy in 1947 and President from 1952 to 1953; Life Member and Patron, Victoria Park Bowling Club; Member, Rockhampton Fire Brigade Board, 1940 to 1975; Chairman, Rockhampton Fire Brigade Board, 1948 to 1975; Member and instructor, Queensland Railway Ambulance Corps; Rotarian; Vice-President and President, Rockhampton Rugby League and Queensland Rugby League Club; Patron, Rockhampton Naval Association; Chairman: Central Queensland Cancer and Salvation Army appeals; Rockhampton Harbour Board, 1952 to 1955; Member: Rockhampton Ambulance Committee, Capricornia Regional Electricity Board, 18 years; Rockhampton Hospitals Board, 1937 to 1956; Mr Gardner served on the Rockhampton Saleyards Board and Abbatoir Board

Sources: Image courtesy of John Oxley Library, State Library of Queensland, Neg: 193925; "Gardner remembers long service to community", The Morning Bulletin, 18 October 1979; Lack, Clem, Three Decades of Queensland Political History, 1929-1960 (Brisbane: Government Printer, 1962)

[Last Modified: Monday, 22 October 2018]