Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Brown, Alfred Henry

View print friendly version

Personal


Birth Date: 1820 (Bristol, England)

Death Date: 30 September 1908 (St Elmo, Tunbridge Wells, England)

Parents: John Brown and Mary (nee Cater)

Religion: Church of England

Career

Acquired a cattle station on the north coast; Acquired Gin Gin Station on the Burnett River with his brother in 1851; Sole lessee, Gin Gin Station in 1869; Sold Gin Gin in 1875; Acquired Fairymead and Barolin stations in North Queensland; Owned Antigua sugar mill, Bundaberg


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Council NONE Legislative Council 26 Apr 1861 13 May 1863 Retired
Council NONE Legislative Council 12 Jan 1874 26 Jan 1882 Reappointed & Retired

Additional Information

Sources: Brown, KM, Medical Practice in Old Parramatta, (Sydney: Angus and Robertson, 1937); Waterson, DB, Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)

[Last Modified: Tuesday, 27 June 2017]