Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Stodart, James

View print friendly version

Personal


Birth Date: 15 September 1849 (Edinburgh, Scotland)

Death Date: 20 June 1922 (Ascot, Queensland, Australia)

Parents: James Dickson Stodart and Louisa Margaretha (nee Meinecke)

Family: Elizabeth Henrietta Noble Gair on 22 October 1878 in Toorak, 2 sons, 1 daughter

Education: Scotch College, Melbourne

Religion: Church of England

Career

Brisbane merchant and sugar dealer; Director, Mt Jukes Coffee Co.; Director, Millaquin Sugar Co.; Chairman of Directors, Mackay Coffee Co.; Director, Mutual Life Association of Australasia Ltd.; Vice-consul for Sweden in Queensland, 1906; Consul for Sweden in Queensland, 1913-1922; President, Brisbane Chamber of Commerce


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly MIN Logan 15 Aug 1896 16 Mar 1918 By-election

Parliamentary Service

Description From To
Chairman of Committees 13 Jul 1911 15 Apr 1915

Additional Information

Notes: Member, Queensland Club; Member, Queensland National and Industrial Association; Member, Royal Geographic Society Queensland; Chairman, Brisbane Hospital Board; Trustee, Brisbane Grammar School and Brisbane cemetery

Sources: Image courtesy of John Oxley Library, State Library of Queensland, Neg:41044; Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001); Lougheed, A L, 'Stodart, James (1849-1922)', Australian Dictionary of Biography, V.12, Melbourne University Press, 1990, pp 95-96

[Last Modified: Tuesday, 22 August 2017]