Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Hynes, Maurice Patrick (Mossy)

View print friendly version

Personal


Birth Date: 29 September 1886 (Mackay, Queensland, Australia)

Death Date: 27 March 1939 (Brisbane, Queensland, Australia)

Parents: Patrick Maurice Hynes and Catherine Agnes (nee Ready)

Family: Margaret Josephine Hennessey on 20 September 1907, 2 sons, 3 daughters

Education: Mackay State School

Religion: Roman Catholic

Career

Organiser, Australian Workers Union, 1918; Labourer, pastoral and sugar industries; Railway worker, stockman and waterside worker

Party Positions:

  1. (ALP) Delegate, ALP conference
  2. (ALP) Member, Queensland Central Executive, 1926 - 27 Mar 1939


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly ALP Townsville 12 May 1923 27 Mar 1939 Died in Office

Parliamentary Service

Description From To
Secretary for Labour and Industry 17 Jun 1932 27 Mar 1939

Additional Information

Notes: Interests included fishing and boxing; Vice-President, Australian Workers Union; Mr Hynes was active in the anti-conscription campaigns; President, Mackay Workers Political Organisation; Founder and President, Mackay Trades and Labor Council; Member: Australian Workers Association; and Sugar Workers Union. Northern District Secretary, Australian Workers Union, Townsville, 1920. During his term as minister, he introduced the Industrial Conciliation and Arbitration Act 1923, restablishing a comprehensive arbitration system and the 44-hour working week; He also improved workers' accommodation provisions and extended unemployment relief work under award conditions

Sources: Image sourced from C Lack, Three decades of Queensland political history, 1929-1960; Hunt, DW., 'Hynes, Maurice Patrick (1885–1939)', Australian Dictionary of Biography, National Centre of Biography, Australian National University. http://adb.anu.edu.au/biography/hynes-maurice-patrick-6785; Queensland Parliamentary Debates, Motion of Condolence, Second session of the 28th Parliament, Vol. CLXXIV, 8 Aug 1939, pp. 9-10 (Brisbane, Qld: Government Printers); The Telegraph, 'Laid to ret beside old colleague', 28 Mar 1939; The Telegraph, 'State funeral of Cabinet minister', 28 Mar 1939; The Telegraph, 'Death of Mr. Hynes, Minister for Labour', 27 Mar 1939.; Lack, Clem, Three Decades of Queensland Political History, 1929-1960 (Brisbane: Government Printer, 1962); Waterson, DB and John Arnold, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1930-1980, (Canberra: ANU Press, 1982); Townsville Evening Star, 'Death of Mr. M.P. Hynes. Loss to Labor Movement', 27 Mar 1939

[Last Modified: Wednesday, 26 July 2017]