Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Pyke, Peter Malcolm

View print friendly version

Personal


Birth Date: 15 November 1950 (London, United Kingdom)

Parents: Leonard Charles Pyke and Mary (nee Lloyd)

Family: (2 children)

Education: Woomera, Portland and Whyalla State schools; Whyalla Technical High School; Townsville High School; James Cook University; University of Queensland

Religion: Uniting

Career

Police Sergeant; Electrician and building contractor

Party Positions:

  1. (ALP) Secretary, Oxley-Corinda Branch
  2. (ALP) Member, Ministerial Legislative Committees: Police and Emergency Services; Environment and Heritage; Justice, Attorney-General and the Arts, 1992 - 1995


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly ALP Mount Ommaney 19 Sep 1992 15 Jul 1995

Parliamentary Service

Description From To
Member, Parliamentary Subordinate Legislation Committee 10 Nov 1992 20 Jun 1995

Additional Information

Notes: Interests include the prevention of the abuse of women and children; community development and crime prevention; business and employment; migrant support; children and young people; education; environment and heritage

[Last Modified: Friday, 1 September 2017]