Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Edwards, James Braidwood (Jim)

View print friendly version

Personal


Birth Date: 3 February 1879 (Hamilton, Victoria, Australia)

Death Date: 9 July 1952 (Kingaroy, Queensland, Australia)

Parents: David Edwards

Family: Emma Marie Adler, 5 sons, 4 daughters

Education: Warracknabeal, Victoria

Religion: Church of England

Career

Farmer, Kingaroy dairy, 1908 to 1952; Farmer, Darling Downs, 1898 to 1907; Mallee pioneer

Local Government Service: Member, Kingaroy Shire Council


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly CP Nanango 9 Oct 1920 3 May 1947 Did not contest

Parliamentary Service

Description From To
Member, Royal Commission on Public Works
Opposition Whip 11 Aug 1936 3 May 1947
Chairman, Public Works Committee 1929 1932

Additional Information

Notes: Member: Kingaroy Hospital Committee; and Kingaroy Show Society

Sources: Waterson, DB and John Arnold, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1930-1980, (Canberra: ANU Press, 1982); From notes which were published in the Kingaroy Herald and Nanango News, 13 Jul 1952.; Queensland Parliamentary Debates, Motion of Condolence, Third session of the 32nd Parliament, Vol. 204, pp. 9-12 (Brisbane, Qld: Government Printer)

[Last Modified: Monday, 26 June 2017]