Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Campbell, Charles

View print friendly version

Personal


Birth Date: 6 August 1843 (Newtown, Cook's River, New South Wales, Australia)

Death Date: 18 March 1919 (Toowoomba, Queensland, Australia)

Parents: Hugh Campbell and Helen (nee Fraser)

Family: Margaret Corr on 4 November 1873 at Ipswich, 2 sons, 5 daughters

Education: Sydney

Religion: Presbyterian

Career

Butcher, farmer and local alderman

Local Government Service: Member, Jondaryan Shire Council, 1879-1919; Alderman, Toowoomba; Mayor of Toowoomba, 1886


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Council NONE Legislative Council 3 Jul 1914 18 Mar 1919 Died in office

Additional Information

Notes: Chairman, Toowoomba Gas Co.; Chairman, Darling Downs Rabbit and Tick Boards; Chairman, Toowoomba Permanent Building Society, 9 September 1904-18 March 1919. 'Looked upon as the father of local government in Queensland' - The Queenslander 22 March 1919, p12

Sources: Image courtesy of the Local History and Robinson Collections, Toowoomba City Library; Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001); Hughes, Colin A and BD Graham, Voting for the Queensland Legislative Assembly 1890-1964, (Canberra: ANU, Department of Political Science, 1974)

[Last Modified: Tuesday, 6 June 2017]