Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Luya, Abraham Fleetwood

View print friendly version

Personal


Birth Date: 1837 (Liverpool, England)

Death Date: 6 July 1899 (Brisbane, Queensland, Australia)

Parents: Abraham Luya and Naria (nee Fleetwood)

Family: Eliza Clare Petrie in 1857, 3 sons, 6 daughters

Education: Liverpool Mechanics Institute

Religion: Church of England

Career

Foreman, Peto. Brussey & Betts; Superintendent, Bremer Bridge; contract, Warwick railway, 1866; established Cootharaba Sawmills, Gympie, 1869; established McGhie, Luya & Company, Southern Brisbane merchants and sawmillers, 1871; managing director, Queensland Milling Company, 1888 to 1899

Local Government Service: Alderman Southern Brisbane and Mayor 1896 to 1898


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly NONE South Brisbane 12 May 1888 6 May 1893
Assembly NONE South Brisbane 11 Mar 1899 6 Jul 1899 Died in office

Additional Information

Sources: Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)

[Last Modified: Tuesday, 22 August 2017]