Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Ryan, Daniel

View print friendly version

Personal


Birth Date: 4 April 1865 (Rockhampton, Queensland, Australia)

Death Date: 11 December 1952 (Brisbane, Queensland, Australia)

Parents: Michael Ryan and Anastasia (nee Coohey)

Family: (2) Eleanor Fogarty on 17 February 1908 at Townsville, (1) Gertrude Mary Fogarty on 18 May 1889 at Townsville, 1 son, 4 daughters

Education: Melbourne and Bendigo

Religion: Roman Catholic

Career

Reporter, 'Bendigo Advertiser'; Valuator, Public Curator's Office Brisbane, 1921-1933


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly ALP Townsville 22 May 1915 9 Oct 1920

Additional Information

Notes: President, Townsville Australian Natives' Association. Member, Friendly Society and Catholic Young Men's Society; Member, North Queensland Hibernian Catholic Benefit Society

Sources: Imaged sourced from 'The Labour Government of Queensland: A History of the Labour Movement", 1915; Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)

[Last Modified: Tuesday, 29 August 2017]