Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Lowes, Harold Bertram

View print friendly version

Personal


Birth Date: 1 October 1926 (South Brisbane, Queensland, Australia)

Death Date: 22 August 2002 (Indooroopilly, Queensland, Australia)

Parents: Harold Percy McHenry Lowes and Elsie Ellen (nee Bertram)

Family: (3) Maureen Turnball on 13 November 1993, stepfather to 4 children, (2) Mary Christina Mackay on 10 November 1977, (1) Mavis Alice Canning on 5 June 1950, 2 sons

Education: South Brisbane State School; Brisbane Church of England Grammar School; Townsville Grammar School; Solicitors Board

Religion: Church of England

Relationship to Politician: He was the grandson of the Hon. William Bertram MLA, the member for Maree from 1912 to 1929 and Speaker of the Queensland Parliament from 1920 to 1929

Career

Legal Officer, Department of Harbours and Marines, 1988 to 1992; Phillips & Lowes, 1974 to 1988; Solicitor, Charles Harries & Lowes, 1954 to 1974; Solicitor, Queensland and High Court of Australia from 1952 Articled Clerk, Townsville

Party Positions:

  1. (LIB) Member, Liberal Party Policy Committee since 1957
  2. (LIB) Member, Government Party Committees: Health; Justice; Treasury; Lands; Aboriginal and Islanders Advancement; Industrial Relations and Consumer Affairs; Urban and Regional Affairs
  3. (LIB) Member, State Executive, 1960 - 1961
  4. (LIB) Member, Political Committee, 1974 - 1977

Military Service: Citizen Military Forces, 1948 to 1952; Australian Imperial Forces, 1945 to 1946


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly LIB Brisbane 7 Dec 1974 12 Nov 1977

Parliamentary Service

Description From To
Member, Parliamentary Delegation to South-East Asia 1977
Member, Select Committee on Subordinate Legislation 1975
Member, Parliamentary Refreshment Rooms Committee May 1975

Additional Information

Notes: Member: United Service and Tattersalls Clubs; Board member and later Chairman, North Brisbane Hospital Board

Sources: Image sourced from the collection of the Queensland Parliamentary Library and Research Service; Waterson, DB, Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001); Courier-Mail, 'Bucket for minister: it's all pig swill', 26 March 1976

[Last Modified: Wednesday, 9 August 2017]