Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Bulcock, Robert

View print friendly version

Personal


Birth Date: 21 May 1832 (Clitheroe, Lancashire, England)

Death Date: 10 May 1900 (Brisbane, Queensland, Australia)

Parents: Robert Bulcock and Ann (nee Wilkinson)

Family: Elizabeth Grandidge in 1853 at Clitheroe, 7 sons, 4 daughters

Religion: United Free Methodist

Career

Chairman Director, City and Suburban Building Society; Commissioner, Blind Deaf and Dumb Institute; Director, Queensland 'Evangelical Standard'


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly NONE Enoggera 26 Oct 1885 12 May 1888 By-election
Council NONE Legislative Council 23 Aug 1894 10 May 1900 Died in Office

Additional Information

Sources: Image courtesy of John Oxley Library, State Library of Queensland, Neg:481; Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)

[Last Modified: Wednesday, 28 June 2017]