Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Gaven, Eric John

View print friendly version

Personal


Birth Date: 16 March 1905 (Brisbane, Queensland, Australia)

Death Date: 18 January 1974 (Southport, Queensland, Australia)

Parents: William Henry Gaven and Emily Mary (nee Price)

Family: Janet Elizabeth Isabel Spencer on 15 February 1930, 2 daughters

Education: Dutton Park State School; East Brisbane State School

Religion: Presbyterian

Career

Apprentice, Woolloongabba greengrocer; PMG linesman; Banana farmer, Upper Coomera; Property developer, Surfers Paradise

Local Government Service: Councillor, Nerang Shire Council, 1935 to 1949; Chairman, Albert Shire Council, 1949 to 1950


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly CP Southport 29 Apr 1950 28 May 1960
Assembly CP South Coast 28 May 1960 28 May 1966 Did not contest

Additional Information

Notes: Interests included horse racing, surf lifesaving, rugby league and bowls. Member: Gold Coast Turf and Trotting Club, Gold Coast Surf Life Saving Club; Gold Coast Rugby League Club, Surfers Paradise Bowls Club, Palm Beach Bowls Club and Rotary. In his contribution to the condolence motion moved following the death of Mr Evans, Russ Hinze said that he was directly responsible for the lifting of building restrictions imposed on the Gold Coast during World War II, leading to massive development of the area. Mr Evans was also responsible for the building of the first hospital on the Gold Coast. Member, Commonwealth Parliamentary delegation to New Delhi, 1957

Sources: Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)

[Last Modified: Wednesday, 12 July 2017]