Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

King, William Thomas

View print friendly version

Personal


Birth Date: 24 May 1893 (Beaudesert, Queensland, Australia)

Death Date: 2 April 1966 (Brisbane, Queensland, Australia)

Parents: James King and Margaret (nee Veale)

Family: (2) Maude Mary Eileen Handlin in 1947, (1) Anie Cecilia Smith on 4 November 1924, 2 sons

Education: Normanton State School; Cooktown Convent School; Christian Brothers College, Ipswich; Christian Brothers College, Brisbane

Religion: Roman Catholic

Career

Barrister, Supreme Court of Queensland and High Court, 1930; Managing Clerk, Brisbane for nine years; Managing Clerk, Ipswich for two years

Local Government Service: Alderman, Brisbane City Council, 1928 to 1931


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly ALP Maree 11 Jun 1932 29 Mar 1941

Parliamentary Service

Description From To
Chairman of Committees 21 Aug 1940 29 Mar 1941

Additional Information

Notes: Member, Queensland Law Society

Sources: Image courtesy of Brisbane City Council Library Services, Identifier: BCC-B120-32754; Queensland Parliamentary Debates, Motion of Condolence, First session of the 38th Parliament, Vol. 243, 4 Aug 1966, pp. 20-24 (Brisbane, Qld: Goverment Printers); Waterson, DB and John Arnold, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1930-1980, (Canberra: ANU Press, 1982)

[Last Modified: Thursday, 3 August 2017]