Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Nimmo, Thomas

View print friendly version

Personal


Birth Date: 27 July 1879 (Ipswich, Queensland, Australia)

Death Date: 6 February 1943 (Corinda, Queensland, Australia)

Parents: Andrew Nimmo and Agnes (nee Reilly)

Family: Margaret Wright on 25 November 1903, 1 son, 3 daughters

Education: Ipswich State School

Religion: Presbyterian

Career

Shop assistant, Ipswich; Owner, retail drapery business, North Ipswich, until 1923; Business interests including woollen manufacturing and banking; Director, Queensland Woolen Mills and Queensland Deposit Bank

Local Government Service: Alderman, Ipswich City Council; Councillor, Oxley Shire Council


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly CPNP Oxley 11 May 1929 1 Jan 1936
Assembly UAP Oxley 1 Jan 1936 6 Feb 1943 Died in office

Parliamentary Service

Description From To
Deputy Leader of the Opposition 1941 1943

Additional Information

Notes: Member: Graceville Bowls Club, Yeronga Bowls Club, Annerley Bowls Club, Oxley Sailing Club and Oxley Golf Club; Freemason

Sources: Image sourced from C Lack, Three decades of Queensland political history, 1929-1960 (1962); Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)

[Last Modified: Monday, 28 August 2017]